Podpowiada nasz dyrektor ds. technicznych i jakości - Marek Skrzypek:
"Rodzaj zainstalowanego w oknie wzmocnienia stalowego ma decydujące znaczenie dla spełnienia podstawowych właściwości okien. Aby upewnić się o jakości stali należy przy każdej dostawie sprawdzić następujące parametry:
1. zgodność wymiarów z dokumentacją
Dostawcy stali mają skłonności do większego zaokrąglania promieni gięcia. W ten sposób w rozwinięciu taśma staje się węższa i przez to lżejsza. Wzmocnienie takie jest może tańsze, ale wskutek mniejszej szerokości taśmy nie jest odwzorowany jej pierwotny przekrój. W ten sposób mniejszy współczynnik Ix, Iy może skutkować wyginaniem się okien. Nie mówiąc o tym, że taka stal nie opiera się o PVC i ma tendencję do przekręcania się w komorze. W takim wypadku przeniesienie obciążeń przez stal jest nieskuteczne i prowadzi do odkształceń.
2. grubość wzmocnień
Mimo że producenci wzmocnień opierają się na normach hutniczych dotyczących taśm stalowych – GEALAN ma wyższe wewnętrzne wymagania odnośnie grubości. I tak dla stali o zadeklarowanej grubości:
* 1,5 mm odstępstwo na minus może wynosić 0,1 mm
* 2,0 mm odstępstwo na minus może wynosić 0,15 mm.
3. gatunek stali i grubość powłoki ocynku
Jeżeli producent okien nie ma możliwości zbadania tych parametrów, to dostawca wzmocnień stalowych powinien zadeklarować na piśmie spełnienie następujących wymagań:
- gatunek stali DX 51 D zgodny z norma EN 10327
- grubość powłoki ocynku Z150 NA
- tolerancje wymiarów zgodne z normami EN 10162/10143
Jeżeli gatunek stali nie będzie odpowiadał powyższej specyfikacji, to możemy mieć do czynienia ze stalą zbyt miękką, której sztywność jest niewystarczająca dla okien, lub ze stalą twardą, w którą nie chcą wchodzić wkręty mocujące."